10 lutego 2014

Walentynki

Zwyczaj obchodzenia dnia św. Walentego - jak podaje w "Słowniku mitów i tradycji kultury" Władysław Kopaliński - datuje się co najmniej od 1476 r. i najlepiej przyjął się w krajach anglosaskich.

W Wielkiej Brytanii, dzień św. Walentego, po angielsku S'Valentine's Day, od dawna jest obchodzony w szczególny sposób. "Wedle starodawnego przekonania 14 lutego młodzi ludzie powinni wybrać sobie sympatię, lubego czy lubą, miłego czy miłą, przyjaciela albo przyjaciółkę, narzeczoną względnie narzeczonego, słowem kogoś serdecznie bliskiego. Tej osobie obieranej na cały rok, należało przesłać pozdrowienia i upominek".

Tradycję potwierdza William Szekspir, który w usta Ofelii wkłada słowa piosenki:

 "Dzień dobry, dziś święty Walenty
Dopiero co świtać poczyna
Młodzieniec snem leży ujęty
A hoża doń puka dziewczyna.
Podskoczył kochanek, wdział szaty
Drzwi rozwarł przed swoją jedyną
I weszła dziewczyna do chaty
                                                       Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną".

W krajach anglosaskich upowszechnił się zwyczaj, który przyjął się także w Polsce, że w dniu św. Walentego sympatyzujący ze sobą ludzie wysyłają sobie liściki tzw. walentynki, które mają zaświadczać o sile i głębi uczucia.

W Polsce święty Walenty, zanim stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe...

Po tym długim wstępie nic dodać, nic ująć!

Oto delikatny i romantyczny zestaw walentynkowy zestaw Studio Mix #62: Sweet Valentine przygotowany we współpracy przez trzy uzdolnione projektantki Emeto Designs, Et Designs i Palvinka Designs! Można go kupić w sklepie Scrapbookgraphics. Polecam!

A to moja stronka dla wyraźnie zakochanej Magdy :)


Droga Mary-11, dziękuję Ci bardzo!


Popatrzcie, jaki delikatny i uroczy jest ten zestaw:Alfabet:


Karty:


W sklepie, osobno są też do nabycia:Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...